“O‘zbekkosmos” va Ionosfera instituti qishloq hamda o‘rmon xo‘jaligi sohalarida hamkorlik qiladi
Kuni kecha “O‘zbekkosmos” agentligi va Qozog‘istonning Ionosfera instituti vakillari o‘rtasida onlayn ko‘rinishidagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda mutaxassislar tomonidan qishloq va o‘rmon xo‘jaligi yo‘nalishida kosmik monitoring olib borish, xususan InSAR texnologiyasidan foydalangan holda o‘zaro hamkorlikdagi sinov loyihalar haqida muhokamalar olib borildi.
Uchrashuv davomida, hamkorlikni yana-da kengaytirish va Agentlik mutaxassislarini malakasini oshirish bo‘yicha radar monitoringidan olingan maʼlumotlarni tahlil qilishning interferometr usulidan foydalanish bo‘yicha malaka oshirish kurslarini tashkil qilish haqida kelishuvga erishildi.

Вчера состоялась онлайн-встреча между представителями агентства “Узбеккосмос” и казахстанского Института ионосферы.
На нем эксперты обсудили вопросы мониторинга космоса в области сельского и лесного хозяйства, в частности, пилотные совместные проекты с использованием технологии InSAR.
В ходе встречи была достигнута договоренность о дальнейшем расширении сотрудничества и организации курсов повышения квалификации специалистов Агентства по использованию интерферометрического метода анализа данных радиолокационного мониторинга.