“O‘zbekkosmos” agentligi hamda “Kosmik monitoring va geoaxborot texnologiyalari markazi” DUK vakillari Qozog‘iston Respublikasiga tashrif buyurdi
Sana: 12.07.2023
Joriy yilning 11-13 iyul kunlari O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi bosh direktori Shuxrat Kadirov boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi Ostona shahrida (Qozog‘iston Respublikasi) bo‘ldi. “O‘zbekkosmos” agentligi hamda “Kosmik monitoring va geoaxborot texnologiyalari markazi” DUK vakillaridan iborat O‘zbekiston delegatsiyasi “Qazaqstan G‘arish Sapari” milliy kompaniyasi” AJ, shuningdek, “G‘alam” kompaniyasida bo‘ldi.
Tashrif chog‘ida O‘zbekiston delegatsiyasiga Maxsus konstruktorlik-texnologik byuroning ish joylari va laboratoriyalari haqida batafsil maʼlumot berildi, Markaz tomonidan Qozog‘istonda masofadan Yerni zondlash kosmik tizimi bilan olib borilayotgan ishlari hamda kosmik apparatlarni yig‘ish va sinovdan o‘tkazish majmuasi faoliyati bilan tanishtirildi.
Shuningdek, uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Qozog‘iston tomonidan Aerokosmik qo‘mita raisi Oralmagambetov Baubek Jetkergenovich, “Qozog‘iston Garysh Sapary” milliy kompaniyasi” AJ boshqaruvi raisi Aimbetov Aydin Akanovich va kompaniya mutaxassislari ishtirok etdi.
Qozog‘iston vakillari iqtisodiyotning turli tarmoqlarida yerni masofadan zondlash bo‘yicha ko‘rsatilayotgan xizmatlar, yangi mahsulotlar va ishlanmalar, kosmik texnologiyalarni joriy etish jarayonlari, yuzaga kelayotgan muammolar va ularni hal etish yo‘llari haqida aniq va batafsil so‘zlab berdilar.
O‘z navbatida, O‘zbekiston delegatsiyasi mamlakatimizda turli sohalarda masofadan zondlash tizimini joriy etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar, natijalar va istiqboldagi rejalar haqida atroflicha to‘xtaldi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha tomonlar doimiy asosda kosmik texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha maslahatlashuv ishlarini olib borish va tajriba almashishlari kelishib olishdi.

Состоялся визит представителей Агентства «Узбеккосмос» и ГУП «Центр космического мониторинга и геоинформационных технологий» в Республику Казахстан
Дата: 12.07.2023
11-13 июля текущего года состоялся визит узбекской делегации в город Астана (Республика Казахстан) во главе с генеральным директором Агентства космических исследований и технологий при Министерстве цифровых технологий Республики Узбекистан Шухратом Кадировым. Узбекская делегация, состоявшая из представителей Агентства «Узбеккосмос» и ГУП «Центр космического мониторинга и геоинформационных технологий», посетила АО «Национальная компания «Қазақстан Ғарыш Сапары», а также ТОО «Ghalam».
В ходе визита узбекской делегации была представлена подробная информация о рабочих участках и лабораториях СКТБ, ознакомлена с работой Центра космической системой ДЗЗ Республики Казахстан, с залом сборочно-испытательного комплекса космических аппаратов.
Также была проведена встреча, в ходе которой с казахской стороны приняли участие Председатель аэрокосмического комитета Оралмагамбетов Баубек Жеткергенович, председатель правления АО «Национальная компания «Қазақстан Ғарыш Сапары» Аимбетов Айдын Аканович и специалисты компании.
Представители казахской стороны наглядно и подробно рассказали об оказываемых услугах дистанционного зондирования земли в различных отраслях экономики, новых продуктах и наработках, процессах внедрения космических технологий, возникающих проблемах и пути их решений.
В свою очередь, узбекская делегация подробно рассказала о проводимых работах в нашей стране в части внедрения дистанционного зондирования в различных сферах, результатах и дальнейших перспективах.
По итогам визита было определено, что стороны на постоянной основе будут вести консультационные работы и обмен опытом во внедрении космических технологий.