74-Xalqaro astronavtika kongressining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
Bugun, 2-oktabr kuni Ozarbayjon poytaxtidagi Boku kongress markazi va Haydar Aliyev markazida 74-Xalqaro astronavtika kongressining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Bugungi kunda dunyo koinot va texnologiyalarni rivojlantirish yo‘lida ulkan yutuqlarga erishmoqda, bu global maqsadlarga erishish uchun kosmik sohada xalqaro hamkorlik va ilmiy tadqiqotlar muhimligini tan olgan xalqaro tashkilotlar tomonidan faol qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Marosimda Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev qutlov nutqi so‘zlab, Ozarbayjon ulkan taraqqiyotga erishganini, xalqaro maydonda faol davlatlardan biri ekanini ta’kidladi.
Shuningdek, bugungi kunda Ozarbayjon koinot klubi a’zosi ekanligini va 3 ta sun’iy yo‘ldoshi bilan bu yo‘nalishdagi faoliyatni davom ettirishni rejalashtirayotganini etdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi direktori Shuxrat Kadirov boshchiligidagi delegatsiya ishtirok etdi.

Состоялась церемония открытия 74 Международного конгресса астронавтики
Сегодня 2 октября в Азербайджанской столице в Бакинском конгресс-центре и Центре Гейдара Алиева состоялась церемония открытия 74 Международного конгресса астронавтики.
Сегодня мир делает большие шаги к развитию сферы космоса и технологий, которые активно поддерживаются международными организациями, признающие важность международного сотрудничества и научных исследований в космической сфере для достижения глобальных целей.
На церемонии с приветственным словом выступил Президента Азербайджана Ильхам Алиев, который отметил, что Азербайджан добился грандиозного развития и является одной из активных стран на международной арене.
Также он отметил, что сегодня Азербайджан – член космического клуба и своими 3 спутниками планирует продолжать деятельность в этом направлении.
Церемония открытия сопровождалось выступлением фольклорных ансамблей Азербайджана.
Делегация, возглавляемая директором Агентства космических исследований и технологий при Министерстве цифровых технологий Республики Узбекистан Шухрат Кадыров, приняла участие в мероприятии.