74-Xalqaro astronavtika kongressi doirasida masofadan zondlash sun’iy yo‘ldoshlari, telekommunikatsiya sun’iy yo‘ldoshlari va kichik sun’iy yo‘ldoshlar turkumini joylashtirishga ixtisoslashgan kompaniyalar bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Xususan, “O‘zbekkosmos” agentligi vakillari Koreya aerokosmik tadqiqot instituti (KARI), “Israel Aerospace Industries” va Koreya aerokosmik kompaniyasi (KAI) bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Yuqoridagi tashkilotlar koinotni chuqur o‘rganish, sun’iy yo‘ldosh aloqasi, Yerni zondlash, yangi kosmos va sun’iy yo‘ldosh turkumlari, shuningdek, yerosti stansiyalari kabi yo‘nalishlardagi imkoniyatlari bilan tanishtirdi.
Shuningdek, kadrlar tayyorlash va ularning malakasini oshirish, texnologiyalar transferi, yuqoridagi masalalar yuzasidan tarafimiz mutaxassislari uchun seminar va davra suhbatlari o‘tkazish masalalari ham muhokama qilindi.

Проведены встречи с зарубежными организациями по вопросам спутников
В рамках 74-Международного конгресса астронавтики прошли встречи с компаниями, специализирующимися на развертывании спутников дистанционного зондирования земли, телекоммуникационных спутников, а также группировке малых спутников.
В частности, представители Агентства «Узбеккосмос» провели встречи с Корейским институтом аэрокосмических исследований (KARI), «Israel Aerospace Industries» и Корейской аэрокосмической компанией (KAI).
Со стороны указанных организаций была представлена подробная информация о деятельности возможностях, а также направлениях как исследования в глубоком космосе, спутниковая связь, зондирование земли, новый космос и спутниковые группировки, а также наземные станции.
Также были обсуждены вопросы подготовки и переподготовки кадров, а также трансфера технологий, проведении семинаров и круглых столов для специалистов нашей стороны по вышеуказанным вопросам.