Xorijiy tashkilotlar bilan aloqa o'rnatilmoqda
74-Xalqaro astronavtika kongressining uchinchi kuni ham uchrashuv va muzokaralarga boy bo‘ldi. “O‘zbekkosmos” agentligi vakillari quyidagi tashkilotlarlar bilan uchrashuvlar o‘tkazdi:
Xalqaro kosmik universiteti (International Space University)- Frantsiya. Muzokaralarning asosiy masalasi koinot sohasida taʼlim va ilmiy dasturlar boʻyicha hamkorlikni yoʻlga qoʻyish boʻldi:
"Black Sky" kompaniyasi (AQSh). Uchrashuvda sunʼiy yoʻldosh tasvirlarini olish, sunʼiy yoʻldosh texnologiyalarini rivojlantirish va boshqa masalalar muhokama qilindi;
"Spain Space" kompaniyasi (Ispaniya). Muzokaralarda O‘zbekiston va Ispaniya o‘rtasida kosmik texnologiyalarni rivojlantirish va joriy etish bo‘yicha ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish borasida aloqalarni o‘rnatish masalasi ko‘rib chiqildi.

Третий день 74-Международного конгресса астронавтики также был богат на встречи и переговоры. Представители Агентства «Узбеккосмос» провели встречи с:
Международным космическим университетом (International Space University) – Франция. Основным вопросом переговоров было налаживание сотрудничества по образовательным и научным программам в направлении космоса:
Компанией «Black Sky» (США). В ходе встречи обсуждался вопрос получения космических снимков, развитие спутниковых технологий и др.;
Компанией «Spain Space» (Испания). Переговоры затронули вопрос налаживания отношений между Узбекистаном и Испанией в развитии двусторонних отношений по развитию и внедрению космических технологий.