“O’zbekkosmos” agentligi AQSH Geologiya xizmati bilan qo’shma loyihalarni muhokama qildi!
Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirib kelayotgan “O’zbekkosmos” agentligi vakillari qariyb 1,5 asrdan buyon faoliyat olib borayotgan AQSH Geologiya xizmati (USGS) mutaxassislari bilan uchrashishdi.
Muloqot davomida asosiy e’tibor geologiya, suv resurslarini boshqarish, qishloq xo’jaligi kabi qator yo’nalishlarda kosmik suratlarni tahlil qilish bo’yicha qo’shma loyihalarni amalga oshirish, bu borada o’zaro tajriba almashish va kadrlar malakasini oshirish singari masalalarga qaratildi.
Qayd etish lozim, “O’zbekkosmos” agentligi “USGS” bilan mustahkam hamkorlik aloqalarini yo’lga qo’ygan bo‘lib, tomonlar o‘rtasidagi dastlabki uchrashuv 2024 yilning aprel oyida o‘tkazilgan edi.
Ma’lumot uchun:
1879 – yildan buyon AQSHning Virjina shtatida faoliyat olib borayotgan mazkur agentlik asosan geologik kosmik tasvirlarni tahlil qilish hamda yerni ilmiy tarzda o’rganish bilan shug’ullanadi. Shuningdek, “USGS” “Landsat” turkumiga mansub sun’iy yo’ldoshlarni nazorat qilib boshqaradi. Yana ham batafsilroq ma’lumotlarni mazkur havola orqali olishingiz mumkin (https://www.usgs.gov/)

Агентство “Узбеккосмос” обсудил совместные проекты с Геологической службой США!
Представители агентства «Узбеккосмос», развивающего международное сотрудничество в сфере космических исследований и технологий, встретились со специалистами Геологической службы США (USGS), существующей уже почти 1,5 века.
В ходе диалога основное внимание было уделено таким вопросам, как реализация совместных проектов по анализу космических изображений по ряду направлений, таких как геология, управление водными ресурсами, сельское хозяйство, обмен взаимным опытом в этом направлении, совершенствование квалификации персонала.
Следует отметить, что агентство «Узбеккосмос» установило прочные отношения сотрудничества с Геологической службой США, а первая встреча сторон состоялась в апреле 2024 года.
Для информации:
Данное агентство, действующее с 1879 года в американском штате Вирджиния, в основном занимается анализом геологических космических изображений и научным изучением Земли. Также «USGS» контролирует и управляет спутниками серии «Landsat». Более подробную информацию вы можете получить по этой ссылке (https://www.usgs.gov/)