MDH Davlatlararo kosmik kengashining beshinchi yigʼilishi bo'lib o'tdi!
Xabaringiz bor, joriy yilning 17-20 sentyabrь kunlari mamlakatimizda IT yoʼnalishidagi eng yirik loyiha hisoblangan “ICT WEEK UZBEKISTAN – 2024” haftaligi boʼlib oʼtmoqda. Uning doirasidagi nufuzli tadbirlar qatorida 19 sentyabr kuni Kosmik tadqiqotlar va texonolagiyalar agentligi “Oʼzbekkosmos” tashabbusi bilan MDH Davlatlararo kosmik kengashining beshinchi yigʼilishi ham tashkil etildi. Unda Rossiya Federatsiyasining “Roskosmos” Davlat korporatsiyasi vakillari, Belarus va Tojikiston Respublikalarining milliy fanlar akademiyasi Аerokosmik faoliyati ekspertlari, Qozogʼiston Respublikasining Аerokosmik qoʼmitasi rahbariyati va Аrmaniston Respublikasining kosmik sohadagi mutaxassislari ishtirok etishmoqda.
Kun tartibiga qoʼyilgan asosiy masalalar bu MDHning 2030 yilgacha boʼlgan iqtisodiy rivojlanish strategiyasining ikkinchi bosqichini amalga oshirish yuzasidan chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqish, kosmik mahsulotlar va xizmatlarni taqdim etish, ulardan foydalanish boʼyicha davlatlararo hamkorlik dasturlarini bajarish, iqtisodiyotning turli tarmoqlaridagi dolzarb muammolarni hal qilish uchun yerni masofadan turib zondlash boʼyicha axborot almashish, shuningdek, bu yoʼnalishda qoʼshma loyihalarni amalga oshirish va boshqalardir.
Shuningdek, spikerlar MDH Davlatlarining kosmik yoʼnalishdagi faolligini yanada oshirish, birgalikda izlanish va tadqiqotlar olib borish, “Raqamli yer” dasturi asosida xizmatlarni ishlab chiqish, 2030 yilgacha kosmik mahsulotlar va xizmatlardan foydalanish boʼyicha Davlatlararo dasturni ishlab chiqish, yerni masofadan turib zondlash borasidagi faoliyatni standartlashtirish, MDHga aʼzo davlatlar oʼrtasida “Glonass” tizimi signallaridan foydalangan holda yer usti infratuzilmalarini integratsiyalash boʼyicha hamkorlikni kuchaytirish kabi koʼplab loyihalar boʼyicha taqdimotlari bilan ishtirok etishdi.
Qoʼshimcha qilish kerak, MDH Davlatlararo kosmik kengashi fazoni tadqiq qilish va undan foydalanish boʼyicha davlatlararo dasturlarni shakllantirish hamda amalga oshirish boʼyicha muvofiqlashtiruvchi organ hisoblanadi. U oʼz faoliyati doirasida sohadagi hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy bazasini takomillashtirish, davlatlararo dasturlar va loyihalarni ishlab chiqish yuzasidan takliflar tayyorlash, ekspert-mutaxassislar darajasida xalqaro hamkorlik boʼyicha muzokaralar oʼtkazish, kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash hamda mutaxassislarning malakasini oshirishga qaratilgan ishlarni amalga oshirish kabi funktsiya va vazifalarni bajaradi. Bugungi kunda Kengashga Rossiya Federatsiyasi, Belarus Respublikasi, Аrmaniston Respublikasi, Qozogʼiston Respublikasi, Tojikiston Respublikasi va Oʼzbekiston Respublikasi aʼzodir.
Taʼkidlash lozim, oʼtgan yilgi MDH Davlatlararo kosmik kengashining toʼrtinchi yigʼilishiga Tojikiston Respublikasi Raislik qilgan edi. Uchrashuv 2023 yilning 21 – 22 sentyabr kunlari Dushanbe shahrida boʼlib oʼtgan. Bu yilgi yigʼilish Raisligi esa tomonlar roziligi bilan rasman Oʼzbekistonga topshirildi. Bu safargi uchrashuvda ham kosmik soha vakillari belgilangan vazifalar ijrosi hamda kelgusidagi strategik rejalar xususida muhokama olib borishdi.

Пятое заседание межгосударственного космического совета СНГ!
Как известно, 17-20 сентября текущего года в нашей стране проходит неделя «ICT WEEK UZBEKISTAN – 2024», которая считается крупнейшим проектом в сфере IT. В рамках него наряду с престижными мероприятиями 19 сентября по инициативе Агентства космических исследований и технологий «Узбеккосмос» организовано Пятое заседание Межгосударственного космического совета СНГ.
В нем принимают участие Представители Государственной корпорации «Роскосмос» Российской Федерации, специалисты аэрокосмической деятельности Национальной академии наук республик Беларусь и Таджикистан, руководство Аэрокосмического комитета Республики Казахстан и специалисты космической области Республики Армения.
Основными вопросами повестки дня являются разработка плана мероприятий по реализации второго этапа Стратегии экономического развития СНГ до 2030 года, реализация программ межгосударственного сотрудничества по предоставлению космических продуктов и услуг, их использованию, обмен информацией по дистанционному зондированию земли для решения актуальных задач в различных отраслях экономики, а также реализация совместных проектов в этом направлении и др..
Также спикеры участвовали с презентациями по проектам дальнейшего повышения активности стран СНГ в космическом направлении, проведения совместных научных исследований и изучений, развития сервисов на базе программы «Цифровая Земля», развития к 2030 году Межгосударственной программы по использованию космических продуктов и услуг, стандартизировать деятельность по дистанционному зондированию земли, укреплять сотрудничества между странами-членами СНГ по интеграции наземных инфраструктур посредством использования сигналов системы “Glonass”.
Стоит добавить, что Межгосударственный космический совет СНГ является координирующим органом в формировании и реализации межгосударственных программ по исследованию и использованию космического пространства. В рамках своей деятельности он выполняет такие функции и задачи, как совершенствование договорно-правовой базы сотрудничества в данной сфере, подготовка предложений по развитию межгосударственных программ и проектов, ведение переговоров о международном сотрудничестве на уровне экспертов, обучение и переподготовка кадров, проведение работ, направленных на повышение квалификации специалистов. На сегодняшний день в состав Совета входят Российская Федерация, Республика Беларусь, Республика Армения, Республика Казахстан, Республика Таджикистан и Республика Узбекистан.
Следует отметить, что в прошлом году Республика Таджикистан председательствовала на четвертом заседании Межгосударственного космического совета СНГ. Встреча прошла 21-22 сентября 2023 года в Душанбе. В этом году с согласия сторон председательство на заседании было официально передано Узбекистану. На этой встрече представители космической отрасли обсудили реализацию поставленных задач и дальнейшие стратегические планы.