Joriy yilning 25-may kuni videokonferentsiya shaklida bugungi kunda Kavkaz mintaqasidagi eng yirik sun'iy yo'ldosh operatori bo'lgan "Azerkosmos" OAJ bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuv davomida "O'zbekkosmos" agentligining bosh direktori v.b. Shuхrat Каdirov "Azerkosmos" OAJ raisi v.b. Samaddin Asadov bilan kosmik faoliyat sohasidagi hamkorlikni muhokama qildi. Kosmik sohani rivojlantirishdagi mavjud qiyinchiliklarga alohida e'tibor qaratildi. Tomonlar kosmik fazoni tinch maqsadlarda o‘rganish va ulardan foydalanish sohasida hamkorlik to'g'risida Memorandum imzolash to'g'risida kelishuvga erishdilar, va Memorandum doirasida qo'shma ishchi guruh tuzishga kelishib oldilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar ikki tomonlama hamkorlikning muhokama qilingan yo'nalishlari doirasidagi keyingi amaliy harakatlarni belgilab oldilar, shuningdek, hamkorlik aloqalarini mustahkamlash va tajriba almashish uchun vebinar va treninglar tashkil etishga kelishdilar.

Состоялась встреча между руководителями Агентства «Узбеккосмос» и ОАО «Азеркосмос»
25 мая текущего года в формате видеоконференции прошла встреча с ОАО «Азеркосмос», являющимся крупнейшим спутниковым оператором в Кавказском регионе на сегодняшний день.
В ходе встречи и.о. генерального директора Агентства «Узбеккосмос» Шухрат Кадиров обсудил темы сотрудничества в области космической деятельности с и.о. председателем ОАО «Азеркосмос» Самаддином Асадовым. Отдельное внимание было уделено на текущие трудности в развитии космической отрасли. Сторонами была достигнута договорённость о подписании Меморандума о сотрудничестве в области исследования и использования космического пространства в мирных целях в рамках которой планируется рассмотреть возможность создания совместной рабочей группы.
В завершение встречи стороны наметили дальнейшие практические действия в рамках обсуждённых направлений двустороннего сотрудничества, а также выражена заинтересованность в углублении партнерских связей и организовать вебинары и тренинги для обмена опыта.