O‘zbekkosmos vakillari “Geoinformatika qo‘shma ilmiy tadqiqot markazi”ning ochilish marosimida qatnashdi
Sana: 12.10.2021
Joriy yilning 12- oktabr kuni Toshkent Irrigatsiya va qishloq xo'jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutida “Geoinformatika qo‘shma ilmiy tadqiqot markazi”ning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda Vengriyaning Obuda universiteti delegatsiyasi, Vengriyaning O‘zbekistondagi delegatsiyasi, Erasmus+ “DSinGIS” va “NICoPA” loyihalarining O’zbekistondagi hamkor OTM vakillari, professor-o‘qituvchilar, ilmiy tadqiqodchilar va talabalar ishtirok etishdi.
Mazkur ochilish marosimida Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi vakillari ham ishtirok etishdi.
Yer va suv resurslarini boshqarish, geoaxborot tizimlari bilan bog’liq loyihalar, qishloq va suv xo’jaligi obyektlarini tahlil va monitoring qilish borasida tadqiqotlar olib borish masalalari kun tartibidan o‘rin oldi.
Tadbir davomida O’zbekkosmos vakillari ham o’zlaringning fikr va mulohazalari bilan o’rtoqlashib, jumladan, qishloq va suv xo’jaligi obyektlarini tahlil va monitoring qilishda kosmik texnologiyalardan samarali foydalanish borasida to’xtalib o’tishdi.

Представители «Узбеккосмос» приняли участие в церемонии открытия «Научно-исследовательского центра геоинформатики»
Дата: 12.10.2021
12 октября текущего года в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства состоялась церемония открытия совместного «Научно-исследовательского центра геоинформатики».
В нем приняли участие делегация университета Обуда в Венгрии, делегация Венгрии в Узбекистане, представители вузов-партнеров проектов Erasmus+ “DSinGIS” и “NICoPA” в Узбекистане, профессорско-преподавательский состав, научные исследователи и студенты.
В церемонии открытия также приняли участие представители Агентства космических исследований и технологий при Кабинете министров.
На повестке дня были рассмотрены вопросы управления земельными и водными ресурсами, проектов, связанных с геоинформационными системами, проведения исследований в области анализа и мониторинга объектов сельского и водного хозяйства .
В ходе мероприятия представители «Узбеккосмос» поделились опытом эффективного использования космических технологий в анализе и мониторинге объектов сельского и водного хозяйства.
По итогам мероприятия достигнута договоренность о реализации дальнейших совместных проектов с зарубежными экспертами.