“Roskosmos” Oʻzbekistonda orbitadagi xavfli vaziyatlardan ogohlantiruvchi tizimning kuzatuv stansiyalarini oʻrnatishni koʻrib chiqmoqda. Bu haqda “Interfaks” xabar berdi.
Maʼlum qilinishicha, davlat xaridlari portalida bu boʻyicha maʼlumot berilgan. Portalda “Yerga yaqin fazoni monitoring qilish uchun ixtisoslashtirilgan optoelektron vositalar majmuasini modernizatsiya qilish va rivojlantirish” davlat shartnomasi eʼlon qilingan. Shartnoma matnida pudratchi kengaytirilgan monitoring tarkibi uchun turli variantlarni modellashtirishi kerakligi, bularning barchasi koinotdagi xavfli vaziyatlardan ogohlantirish uchun zarurligi aytilgan.
Stansiyalarni 20 dan ortiq punktlarga joylashtirish koʻrib chiqilgan. Ular orasida turli shahar va mamlakatlar bor. Masalan, Oʻzbekiston, Tojikiston, Kuba, Armaniston, Antarktida, Indoneziya, Madagaskar, Meksika, Efiopiya, Vyetnam, Braziliya, Argentina, Chili va boshqalar.

Roscosmos is considering the possibility of launching a tracking station in Uzbekistan
Roskosmos is considering the possibility of installing in Uzbekistan tracking stations for a warning system about dangerous situations in orbit. It is reported by Interfax.
It is reported that the Public Procurement Portal provided information about this. The portal published a state contract for the "Modernization and development of a complex of specialized optoelectronic means for monitoring near-Earth space." As noted in the text of the contract, the contractor - Research and Production Corporation "Systems of Precision Instrumentation" - will have to simulate "various options for an expanded set of monitoring tools used in the interests of an automated system for warning about dangerous situations in near-Earth space."
The placement of stations in more than 20 points was considered. Among them are Uzbekistan, Tajikistan, Cuba, Armenia, Antarctica, Indonesia, Madagascar, Mexico, Ethiopia, Vietnam, Brazil, Argentina, Chile, etc.