“ENGAGE-2022” xalqaro konferensiya doirasida COTESA kompaniyasi bilan tashkil etilgan uchrashuvda “O‘zbekkosmos” agentligi vakillari kompaniyaning kosmik, aero va dron suratlari, lidar hamda internet buyumlari texnologiyalarini qo‘llash orqali inshoot va binolarni avtomatik aniqlash, avtomobil yo‘llarini monitoring qilish, daraxtlarning vegetasiyasi, klassifikasiyasi bo‘yicha ma’lumotlarni to‘plash va monitoring qilish, quyosh panellarini avtomatik ravishda aniqlash, noqonuniy chiqindi uyumlarini aniqlash, uylarning tom qismida asbestdan foydalanish holatlarini aniqlash kabi yechimlari bilan tanishib o‘tdi.
Kompaniya tomonidan Yevropa davlatlari bo‘ylab 1000ga yaqin loyihalar amalga oshirilganligi hamda ilmiy-izlanishlari natijasi sifatida kosmik suratlarning sifatini oshirish algoritmlari ishlab chiqilganligi to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Uchrashuv yakuni bo‘yicha hamkorlikda O‘zbekiston hududida ma’lum kichik bir zonada sinov loyihani amalga oshirishga kelishib olindi.

At a meeting with COTESA, which was held as part of the international conference “ENGAGE-2022”, representatives of "Uzbekcosmos" Agency got acquainted with such company solutions as automatic identification of structures and buildings, monitoring of roads, collecting and monitoring data on vegetation, tree classification, automatic identification of solar panels, detection of illegal waste dumps, detection of cases of asbestos use on the roof of houses using satellite and aerial imagery, lidar technology and Internet devices.
Information was provided that the company has implemented about 1000 projects throughout Europe, and algorithms have been developed to improve the quality of satellite images as a result of scientific research.
Following the meeting, the parties agreed on the joint implementation of a pilot project in a certain small area on the territory of Uzbekistan.