O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 30 may kuni “O‘zbekiston Respublikasining seysmik xavfsizligini taʼminlash tizimini yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-144-sonli Farmoni imzolandi.
Unga ko‘ra mamlakatimizda seysmologiya, inshootlarning seysmik mustahkamligini va seysmik xavfsizlikni taʼminlash sohalarini rivojlantirish hamda soha tashkilotlarining faoliyat samaradorligini tubdan oshirish bo‘yicha keng ko‘lamli kompleks chora-tadbirlar belgilangan.
Ana shu vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida “O‘zbekkosmos” agentligi, Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi vakolatxonasi va O‘zbekiston suv xo‘jaligi vazirligi bilan hamkorlikda “TAIEX PI. O‘zbekistonda suv resurslarini boshqarishda kosmik maʼlumotlar va xizmatlarni joriy etish bo‘yicha ekspert missiyasi” mavzusida xalqaro va mahalliy ekspertlar ishtirokida konferensiya tashkil etmoqda.
Ayni kunlarda “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” milliy tadqiqot universitetida bo‘lib o‘tayotgan anjuman 25 avgustga qadar davom etadi.
Tadbirning asosiy maqsadi suv resurslarini barqaror boshqarish uchun kosmik maʼlumotlar va xizmatlardan foydalanish bo‘yicha mamlakatimizdagi vakolatli organ xodimlarini bilim malakalarini oshirish, taʼlim ehtiyojlarini baholash kabi bir nechta muhim masalalarni hal qilishdan iborat.
Shuningdek, gidrologiyani monitoring qilish infratuzilmalari, toshqinlarni modellashtirish va toshqin asoratlarini bartaraf etishga alohida eʼtibor beriladi.

On May 30, 2022, the decree of the President of the Republic of Uzbekistan PF-144 "On measures to further improve the seismic safety system of the Republic of Uzbekistan" was signed.
By the decree, large-scale comprehensive measures have been taken in our country to develop the areas of seismology, earthquake resistance of structures, and seismic safety, as well as to radically improve the efficiency of industry organizations.
To ensure the fulfillment of these tasks, the Uzbekcosmos Agency, in cooperation with the EU Delegation in Uzbekistan and the Ministry of Water Resources of Uzbekistan, organizes a conference with the participation of international and domestic experts on the topic "TAIEX PI. Expert mission on the introduction of space data and services in water resources management in Uzbekistan".
The conference, held at the National Research University "Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers", will last until August 25.
The event's main purpose is to address several important issues, such as improving the cognitive skills of employees of the authorized body in our country on the use of space data and services for sustainable water resources management, and assessment of educational needs.
Special attention is also paid to the infrastructure of hydrological monitoring, flood modeling, and elimination of flood complications.