O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 30 may kuni “O‘zbekiston Respublikasining seysmik xavfsizligini taʼminlash tizimini yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-144-sonli Farmoni imzolandi.
Unga ko‘ra mamlakatimizda seysmologiya, inshootlarning seysmik mustahkamligini va seysmik xavfsizlikni taʼminlash sohalarini rivojlantirish hamda soha tashkilotlarining faoliyat samaradorligini tubdan oshirish bo‘yicha keng ko‘lamli kompleks chora-tadbirlar belgilangan.
Ana shu vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida “O‘zbekkosmos” agentligi, Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi vakolatxonasi va O‘zbekiston suv xo‘jaligi vazirligi bilan hamkorlikda “TAIEX PI. O‘zbekistonda suv resurslarini boshqarishda kosmik maʼlumotlar va xizmatlarni joriy etish bo‘yicha ekspert missiyasi” mavzusida xalqaro va mahalliy ekspertlar ishtirokida konferensiya tashkil etmoqda.
Ayni kunlarda “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” milliy tadqiqot universitetida bo‘lib o‘tayotgan anjuman 25 avgustga qadar davom etadi.
Tadbirning asosiy maqsadi suv resurslarini barqaror boshqarish uchun kosmik maʼlumotlar va xizmatlardan foydalanish bo‘yicha mamlakatimizdagi vakolatli organ xodimlarini bilim malakalarini oshirish, taʼlim ehtiyojlarini baholash kabi bir nechta muhim masalalarni hal qilishdan iborat.
Shuningdek, gidrologiyani monitoring qilish infratuzilmalari, toshqinlarni modellashtirish va toshqin asoratlarini bartaraf etishga alohida eʼtibor beriladi.

В Ташкенте проходит конференция с участием международных экспертов
30 мая 2022 года был подписан указ президента Республики Узбекистан ПФ-144 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы сейсмической безопасности Республики Узбекистан".
В соответствии с указом, в нашей стране приняты масштабные комплексные меры по развитию направлений сейсмологии, сейсмостойкости сооружений и сейсмической безопасности, а также по радикальному повышению эффективности деятельности отраслевых организаций.
В целях обеспечения выполнения этих задач агентство "Узбеккосмос" в сотрудничестве с представительством ЕС в Узбекистане и Министерством водных ресурсов Узбекистана организует конференцию с участием международных и отечественных экспертов на тему "TAIEX PI. Экспертная миссия по внедрению космических данных и услуг в управлении водными ресурсами в Узбекистане".
Конференция, проходящая в Национальном исследовательском университете "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства", продлится до 25 августа.
Основной целью мероприятия является решение нескольких важных вопросов, таких как повышение когнитивных навыков сотрудников уполномоченного органа в нашей стране по использованию космических данных и сервисов для устойчивого управления водными ресурсами, оценка образовательных потребностей.
Также особое внимание уделяется инфраструктуре гидрологического мониторинга, моделирования паводков и ликвидации паводковых осложнений.