“Space Camp Turkiye 2023” xalqaro loyihasiga bagʻishlangan tadbir bo'lib o'tdi
Joriy yilning 27-sentabr kuni “Oʻzbekkosmos” agentligi tomonidan Turkiy davlatlar tashkiloti aʻzo davlatlarning kosmik agentliklari bilan hamkorlik doirasida “Space Camp Turkiye 2023” xalqaro loyihasini amalga oshirilganligiga bagʻishlangan tadbir boʻlib oʻtdi.
“Space Camp Turkiye 2023” (kosmik lager) joriy yilning 27-avgustidan 2-sentabriga qadar Bursa (Turkiya) shahridagi GUHEM Kosmik ta’lim markazida bo‘lib o‘tgan tadbirdir. Tadbir Turkiy Davlatlar Tashkiloti, Turkiya Koinot Agentligi va Bursadagi Go‘kmen Koinot va Aviatsiya Ta’lim Markazi (GUHEM) tomonidan tashkil etildi.
Tashkilotchilar taklifiga ko‘ra “O‘zbekkosmos” agentligi tomonidan “Space Camp Turkiye 2023” tadbirida ishtirok etish istagini bildirganlarni orasida tanlov o‘tkazib, mamlakatimizdan 9 yoshdan 15 yoshgacha bo‘lgan 10 nafar vatandoshlarimiz astronomiya, fizika, biologiya, kimyo va boshqa ilmiy sohalarida zarur bilim olish uchun, shuningdek, turli simulyatorlar, tajribalar va treninglarda ishtirok etish uchun hamda o'zini haqiqiy kosmonavt his qilish uchun Turkiyaning Bursa shahriga yuborildi.
Shubhasiz, “Space Camp Turkiye 2023” loyihasida ishtirok etish yosh tadqiqotchilarimizga astronavtika va kosmik texnologiyalar sohasida o‘ziga xos tajriba va yangi ko‘nikmalar berdi, ular uchun kosmik fani va aviatsiya sohasida yangi ufqlarni ochdi.
Bugungi tadbirda ishtirokchilar kosmik lagerida o‘tkazgan vaqtlari haqidagi o‘z taassurotlari bilan o‘rtoqlashdi, o‘z ixtirolarini namoyon etishdi, istiqboldagi rejalar, kosmik fanlar sohasidagi bilimlarni yanada rivojlantirish va kengaytirish haqida so‘z yuritishdi.
Tadbir yakuniga ko‘ra, kosmik lagerining har bir ishtirokchisi mamlakatimiz kosmik sohasini rivojlantirishdagi faol ishtiroki, yoshlar o‘rtasida targ‘ibot-tashviqot ishlari, sa’y-harakatlari, shuningdek, har bir insonning hayotiga kosmik texnologiyalarini joriy etish bo'yicha innovatsion g'oyalar va takliflarni tayyorlaganligi uchun “O‘zbekkosmos” agentligi tomonidan “O‘zbek koinot elchisi” unvoni bilan taqdirlandi.

Прошло мероприятие, посвященное международному проекту “Space Camp Turkiye 2023”
27 сентября текущего года состоялась мероприятие касательно реализации международного проекта “Space Camp Turkiye 2023”, которое было реализовано со стороны Агентства “Узбеккосмос” в рамках сотрудничества с космическими агентствами стран-членов и наблюдателей Организации Тюркских Стран.
“Space Camp Turkiye 2023” (космический лагерь) - мероприятие, которое прошло с 27 августа по 2 сентября текущего года в Образовательном центр космической тематики GUHEM в городе Бурса (Турция). Организаторами данного мероприятия выступили Организация Тюркских Стран, Турецкое космическое агентство (TUA) и “Gokmen Space and Aviation Training Center” (GUHEM) в городе Бурса.
По приглашению организаторов Агентство “Узбеккосмос” провел отбор желающих принять участие в мероприятии «Space Camp Turkiye 2023» и направило 10 учеников нашей страны в возрасте от 9 до 15 лет в Турецкий город Бурса для получения ценных знаний в области астрономии, физики, биологии, химии и других научных направлений, а также участия в экспериментах и прохождения подготовки на различных тренажерах и симуляторах и почувствовать себя в роли космонавтов.
Несомненно, участие в проекте "Space Camp Turkiye 2023" дало нашим юным исследователям уникальный опыт и новые навыки в области космонавтики и космических технологий, открыло перед ними новые горизонты в области космической науки и авиации.
В ходе сегодняшнего мероприятия участники делились своими впечатлениями, време, проведенном в космическом лагере, наглядно показали свои изобретения, рассказали о будущих планах, дальнейшем развитии и пополнении знаний в области космических наук.
По итогам мероприятия со стороны Агентства “Узбеккосмос” каждый участник космического лагеря был удостоен звания “Посланник Узбеккосмоса” за активное участие развития космической отрасли нашей страны, пропаганды среди молодежи, старания и умения, а также подготовки инновационных идей и предложений по внедрению космоса в жизнь каждого человека.