Joriy yilning 14-iyun kuni “O‘zbekkosmos” agentligi Bosh direktori v.b. Shuxrat Kadirov hamda Portugaliya kosmik agentligi prezidenti Rikardo Konde ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda “O‘zbekkosmos” agentligi vakillari Portugaliyaning 2020-yilda qabul qilingan “Portugal Space - 2030” milliy kosmik dasturi bilan yaqindan tanishdi.
Portugaliya Yevropa kosmik agentligi a’zosi sifatida 15 yildan buyon faoliyat olib boradi hamda Portugaliya kosmik agentligi BMTning Kosmik fazodan tinch maqsadlarda foydalanish qo‘mitasi a’zosi hisoblanadi.
Hozirgi kunda Portugaliya 2 ta yuqori aniqlikdagi Yerni kuzatish sun’iy yo‘ldoshlariga ega bo‘lib, ulardan foydalangan holda oziq-ovqat xavfsizligi, suv tanqisligi, tabiiy boyliklarni boshqarish, yer resurslaridan foydalanish, okean ifloslanishini monitoring qilish kabi yo‘lanishlarda muammolarni hal etilmoqda.
Portugaliya kosmik agentligi tomonidan yoshlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida bir qator dastur va musoboqalar, jumladan, kosmik ta’lim dasturlari, universitetlar miqyosida kichik raketalarni loyihalash, ishlab chiqarish va uchirish musobaqalari, kichik hajmdagi sun’iy yo‘ldoshlarni ishlab chiqish bo‘yicha grant dasturlari mavjud va ular har yili mamlakat miqyosida o‘tkazib boriladi.
Uchrashuv yakuni bo‘yicha Portugaliya kosmik agentligi bilan Yerni masofadan zondlash yo‘nalishida ilmiy ko‘nikmalarni orttirish maqsadida treninglar tashkil etish, agentliklar tomonidan amalga oshirilgan loyihalar bilan tanishish va o‘zaro fikr almashish, yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va ularning kosmik sohaga qiziqishini orrtirish yo‘nalishlarida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida agentliklar o‘rtasida Anglashuv memorandumi ishlab chiqish kelishib olindi.

Issues of cooperation between the "Uzbekcosmos" Agency and the Portuguese Space Agency discussed
On June 14 of the current year, a meeting was held with the participation of acting General Director of the Agency "Uzbekcosmos" Shukhrat Kadirov and President of the Portuguese Space Agency Ricardo Conde, where representatives of the Agency "Uzbekcosmos" got acquainted with the national space program of Portugal "Portugal Space - 2030", which was adopted in 2020.
Portugal has been operating as a member of the European Space Agency for 15 years, and the Portuguese Space Agency is also a member of the UN Committee on the Peaceful Uses of Outer Space.
At present, Portugal has 2 high-definition remote sensing satellites, with which it solves problems in areas such as food security, water scarcity, natural resource management, land use, ocean pollution monitoring.
There are a number of programs and competitions organized by the Portuguese Space Agency to support young people, including space education programs, university competitions in the design, production and launch of small rockets, grant programs for the development of small satellites, which are held annually throughout the country.
As a result of the meeting, an agreement was reached with the Portuguese Space Agency on organizing trainings to develop skills in the field of remote sensing of the Earth, getting acquainted with the projects implemented by the agencies and exchanging views, developing a memorandum of understanding between the agencies in order to establish cooperation in the field of supporting young people and increasing their interest in space industries.