“Oʻzbekkosmos” vakillari xalqaro seminarda ishtirok etishdi
Joriy yilning 20-21-iyul kunlari Qozogʻistonning Olmota shahrida Birlashgan Millatlar Tashkilotining Osiyo va Tinch okeani uchun iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi (ESCAP), Birlashgan Millatlar Tashkilotining Sunʼiy Yoʻldosh Markazi (UNOSAT) tomonidan tashkil etilgan “Qurgʻoqchilik boʻyicha axborot tizimini yaratish hamda uni boshqarish” mavzusida xalqaro seminar boʻlib oʻtdi. Unda Agentlik vakillari ishtirok etishdi.
Seminarning maqsadlari:
• Axborot tizimining hozirgi kunda mavjud boʻlgan elementlari, shuningdek Markaziy Osiyoda qurgʻoqchilikni kuzatish va ulardan foydalanish vositalari toʻgʻrisida bilim almashish, shuningdek qurgʻoqchilik, yongʻinlar va boshqa vaziyatlar uchun turli xil yechimlarni bir tizimga birlashtirish misollarini baholash;
• Davlat amaldorlarining ushbu sohadagi salohiyatini oshirish va milliy darajada qurgʻoqchilikni kuzatish va boshqarish imkoniyatlarini kuchaytirish.
Mazkur seminardan kutilayotgan natijalar:
• Markaziy Osiyo davlatlaridagi tegishli ilmiy-tadqiqot institutlari, shuningdek, favqulodda vaziyatlar, meteorologiya, ekologiya, yer tuzilishi va kosmik sohadagi davlat tashkilotlarining salohiyatini oshirish;
• Mintaqaviy va submintaqaviy darajadagi qoʻshma munozaralarda ishtirok yetish uchun maqsadli mamlakatlarda Vazirlikning kengaytirilgan koʻmagi, milliy va submintaqaviy darajalarda qurgʻoqchilikni boshqarishni takomillashtirish boʻyicha dalillarga asoslangan qarorlarni qabul qilishga imkon beradi.

Representatives of Uzbekkosmos took part in an international seminar
On July 20-21 of this year, an international seminar on "Creating and managing a drought information system" was held in Almaty, Kazakhstan, organized by the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP), the United Nations Satellite Center (UNOSAT). Representatives of the agency took part in it.
Objectives of the workshop:
• Exchange of knowledge about the currently available elements of the information system, as well as tools for drought monitoring and their use in Central Asia, as well as assessment of options for integrating various solutions for drought, fires, etc. into one system;
• Increase the capacity of government officials and strengthen drought monitoring and management capabilities at the national level.
Expected results of this workshop:
• Increasing the capacity of relevant research institutes in Central Asian countries, as well as State organizations in the field of emergency situations, meteorology, ecology, land management and space;
• Enhanced support for ministries in target countries to participate in joint discussions at the regional and sub-regional levels, enabling evidence-based decisions to improve drought management at the national and sub-regional levels.