“EKO-ARAL” loyihasi doirasida hamkorlik
Orolbo‘yi mintaqasida ekologik vaziyatni tubdan yaxshilash, mintaqani ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishni jadallashtirish hamda aholi turmush tarzi va daromadlarini oshirishga qaratilgan keng qamrovli islohotlar amalga oshirilmoqda.
Orol dengizining qurib qolgan qismida ekotizimni yaxshilash, tadqiqotlar va innovatsiyalarning ilg‘or tajribalarini joriy etish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p tomonlama sheriklik trast jamg‘armasi tashkil etildi hamda Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi deb eʼlon qilish haqida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining maxsus rezolyutsiyasi qabul qilingan.
“O‘zbekkosmos” agentligi vakillari “Eko-Aral” loyihasi doirasida Germaniya aviatsiya va kosmonavtika markazi (DLR) mutaxassislari bilan uchrashuv o‘tkazdilar. Unda tomonlar loyihani amalga oshirishda kosmik texnologiyalar imkoniyatlaridan keng foydalanish va kelgusi hamkorlik masalalarini muhokama qilindi. Bunda Orolbo‘yi mintaqasini barqaror va samarali iqtisodiy rivojlantirish va uni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga kelishib olindi.

Cooperation within the framework of the Eco-Aral project
Comprehensive reforms are being carried out in the Aral Sea region aimed at radically improving the environmental situation, accelerating the socio-economic development of the region and improving the standard of living and incomes of the population.
In order to improve the ecosystem in the dried-up part of the Aral Sea, to introduce the best practices of research and innovation, the International Innovation Center of the Aral Sea under the President of the Republic of Uzbekistan and the United Nations Multilateral Partnership Trust Fund in the field of human security for the Aral Sea region were established, and a special resolution of the United Nations General Assembly was adopted.
Representatives of the Uzbekcosmos agency held a meeting with specialists of the German Aviation and Cosmonautics Center (DLR) within the framework of the Eco-Aral project. The parties discussed the extensive use of space technology capabilities and future cooperation in the implementation of the project. At the same time, an agreement was reached on the sustainable and effective economic development of the Aral Sea region and its comprehensive support.