“EKO-ARAL” loyihasi doirasida hamkorlik
Orolbo‘yi mintaqasida ekologik vaziyatni tubdan yaxshilash, mintaqani ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishni jadallashtirish hamda aholi turmush tarzi va daromadlarini oshirishga qaratilgan keng qamrovli islohotlar amalga oshirilmoqda.
Orol dengizining qurib qolgan qismida ekotizimni yaxshilash, tadqiqotlar va innovatsiyalarning ilg‘or tajribalarini joriy etish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p tomonlama sheriklik trast jamg‘armasi tashkil etildi hamda Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi deb eʼlon qilish haqida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining maxsus rezolyutsiyasi qabul qilingan.
“O‘zbekkosmos” agentligi vakillari “Eko-Aral” loyihasi doirasida Germaniya aviatsiya va kosmonavtika markazi (DLR) mutaxassislari bilan uchrashuv o‘tkazdilar. Unda tomonlar loyihani amalga oshirishda kosmik texnologiyalar imkoniyatlaridan keng foydalanish va kelgusi hamkorlik masalalarini muhokama qilindi. Bunda Orolbo‘yi mintaqasini barqaror va samarali iqtisodiy rivojlantirish va uni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga kelishib olindi.

Сотрудничество в рамках проекта "Эко-Арал"
В регионе Приаралья проводятся комплексные реформы, направленные на радикальное улучшение экологической ситуации, ускорение социально-экономического развития региона и повышение уровня жизни и доходов населения.
В целях улучшения экосистемы в высохшей части Аральского моря, внедрения лучших практик исследований и инноваций были созданы Международный инновационный центр Аральского моря при Президенте Республики Узбекистан и целевой фонд многостороннего партнерства Организации Объединенных Наций в области безопасности человека для региона Аральского моря, а также была принято специальная резолюция Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций.
Представители агентства "Узбеккосмос" провели встречу со специалистами Немецкого центра авиации и космонавтики (DLR) в рамках проекта "Эко-Арал". На нем стороны обсудили широкое использование возможностей космических технологий и будущее сотрудничество в реализации проекта. В то же время была достигнута договоренность об устойчивом и эффективном экономическом развитии региона Приаралья и его всесторонней поддержке.