Birlashgan Millatlar Tashkilotining Kosmik ishlar bo‘yicha boshqarmasi (UNOOSA) va Yaponiya hukumati tomonidan Kyushu texnologiya instituti bilan hamkorlikda rivojlanayotgan mamlakatlar va kosmik kuchga ega bo‘lmagan davlatlar fuqarolari uchun Nano sunʼiy yo‘ldosh texnologiyalari bo‘yicha Birlashgan Millatlar Tashkilotining uzoq muddatli stipendiya dasturi eʼlon qilindi. Dastur Kyushu texnologiya institutida mavjud bo‘lgan Nano sunʼiy yo‘ldosh ishlab chiqish va sinov vositalaridan foydalangan holda Nano sunʼiy yo‘ldosh tizimlari sohasida tadqiqotlar o‘tkazish uchun keng imkoniyatlar beradi.
Mazkur dastur har yili “Nano sunʼiy yo‘ldosh texnologiyalari aspiranti (PNST)” yo‘nalishi bo‘yicha 3 ta magistrant va 3 ta doktarantlarni o‘qish uchun qabul qiladi. Taʼlim olish muddati mos ravishda 2 va 3 yilni tashkil etadi. Diplomni muvaffaqiyatli himoya qilgan talabalar magistr va fanlar doktori darajalariga ega bo‘lishadi hamda Kyushu texnologiya instituti Oliy muhandislik maktabining kosmik muhandislik xalqaro kurslariga imtihon topshirish imkonini qo‘lga kiritishadi.
O‘qishga qabul qilinganlar Yaponiya Taʼlim, madaniyat, sport, fan va texnologiyalar vazirligining (MEXT) maxsus stipendiyasiga ega bo‘lishdan tashqari, yana bir nechta qo‘shimcha imtiyozlarga ega bo‘lishadi.
Mazkur dasturda ishtirok etish istagida bo‘lgan nomzodlar quyidagi havola orqali to‘liq maʼlumotlar bilan tanishib chiqishlari mumkin: https://www.unoosa.org/oosa/en/ourwork/access2space4all/PNST/PNST_Rounds.html

Управление Организации Объединенных Наций по вопросам космоса (UNOOSA) и правительство Японии в сотрудничестве с технологическим институтом Кюсю объявили о долгосрочной стипендиальной программе Организации Объединенных Наций по наноспутниковым технологиям для граждан развивающихся стран и стран, не обладающих космической мощью. Программа предоставляет широкие возможности для исследований в области наноспутниковых систем с использованием инструментов разработки и тестирования наноспутников, доступных в технологическом институте Кюсю.
Эта программа ежегодно принимает на обучение 3 магистранта и 3 докторанта по направлению "Аспирант наноспутниковых технологий (PNST)". Продолжительность обучения составляет 2 и 3 года соответственно. Студенты, успешно защитившие диплом, получат степендии магистра и доктора наук, а также возможность сдать экзамены на Международные курсы космической инженерии высшей инженерной школы технологического института Кюсю.
Каждый из отобранных кандидатов получит стипендию правительства Японии (Министерство образования, культуры, спорта, науки и технологий: MEXT) и еще несколько дополнительных льгот.
Кандидаты, желающие принять участие в этой программе, могут ознакомиться с полной информацией по следующей ссылке: https://www.unoosa.org/oosa/en/ourwork/access2space4all/PNST/PNST_Rounds.html