Birlashgan Millatlar Tashkilotining Kosmik ishlar bo‘yicha boshqarmasi (UNOOSA) va Yaponiya hukumati tomonidan Kyushu texnologiya instituti bilan hamkorlikda rivojlanayotgan mamlakatlar va kosmik kuchga ega bo‘lmagan davlatlar fuqarolari uchun Nano sunʼiy yo‘ldosh texnologiyalari bo‘yicha Birlashgan Millatlar Tashkilotining uzoq muddatli stipendiya dasturi eʼlon qilindi. Dastur Kyushu texnologiya institutida mavjud bo‘lgan Nano sunʼiy yo‘ldosh ishlab chiqish va sinov vositalaridan foydalangan holda Nano sunʼiy yo‘ldosh tizimlari sohasida tadqiqotlar o‘tkazish uchun keng imkoniyatlar beradi.
Mazkur dastur har yili “Nano sunʼiy yo‘ldosh texnologiyalari aspiranti (PNST)” yo‘nalishi bo‘yicha 3 ta magistrant va 3 ta doktarantlarni o‘qish uchun qabul qiladi. Taʼlim olish muddati mos ravishda 2 va 3 yilni tashkil etadi. Diplomni muvaffaqiyatli himoya qilgan talabalar magistr va fanlar doktori darajalariga ega bo‘lishadi hamda Kyushu texnologiya instituti Oliy muhandislik maktabining kosmik muhandislik xalqaro kurslariga imtihon topshirish imkonini qo‘lga kiritishadi.
O‘qishga qabul qilinganlar Yaponiya Taʼlim, madaniyat, sport, fan va texnologiyalar vazirligining (MEXT) maxsus stipendiyasiga ega bo‘lishdan tashqari, yana bir nechta qo‘shimcha imtiyozlarga ega bo‘lishadi.
Mazkur dasturda ishtirok etish istagida bo‘lgan nomzodlar quyidagi havola orqali to‘liq maʼlumotlar bilan tanishib chiqishlari mumkin: https://www.unoosa.org/oosa/en/ourwork/access2space4all/PNST/PNST_Rounds.html

The United Nations Office for Space Affairs (UNOOSA) and the Government of Japan, in cooperation with the Kyushu Institute of Technology, announced a long-term United Nations scholarship program on nanosatellite technologies for citizens of developing countries and countries without space power. The program provides extensive opportunities for research in the field of nanosatellite systems using nanosatellite development and testing tools available at the Kyushu Institute of Technology.
This program annually accepts 3 undergraduates and 3 doctoral students in the direction of "Graduate Student of Nanosatellite Technologies (PNST)". The duration of training is 2 and 3 years, respectively. Students who successfully defended their diploma will receive Master's and doctorate degrees, as well as the opportunity to take exams for International Space Engineering Courses at the Kyushu Institute of Technology Higher School of Engineering.
Each of the selected candidates will receive a scholarship from the Government of Japan (Ministry of Education, Culture, Sports, Science and Technology: MEXT) and several additional benefits.
Candidates who wish to participate in this program can read the full information at the following link: https://www.unoosa.org/oosa/en/ourwork/access2space4all/PNST/PNST_Rounds.html