O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 30 mayda “O‘zbekiston Respublikasining Seysmik xavfsizligini taʼminlash tizimini yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-144-sonli Farmoni imzolandi.
Unda mamlakatmizda seysmologiya, inshootlarning seysmik mustahkamligini va seysmik xavfsizlikni taʼminlash sohalarini rivojlantirish hamda soha tashkilotlarining faoliyati samaradorligini tubdan oshirish bo‘yicha keng ko‘lamli kompleks chora-tadbirlar amalga oshirish kabi bir nechta muhim vazifalar belgilangan.
Jumladan, “O‘zbekkosmos” agentligi zimmasiga quyidagi vazifalarni amalga oshirish belgilangan:
Mazkur vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida, Agentlik Yaponiyaning “Synspective Inc.” tashkiloti bilan hamkorlikda O‘zbekiston Fanlar akademiyasi huzuridagi G‘. Mavlonov nomidagi seysmologiya instituti binosida vakolatli vazirlik va idoralar ishtirokida “Seysmik xavfsizlik sohasidagi kosmik tadqiqotlar” mavzusida seminar-trening tashkil etdi.
Tadbir davomida ishtirokchilarga seysmik xavfsizlikni taʼminlash sohasiga kosmik tadqiqotlarni keng joriy etilishining samarali jihatlari haqida taqdimot o‘tkazildi.
Shuningdek, mamlakatimiz hududida joylashgan “Chimqo‘rg‘on” va “Janubiy Surxon” suv omborlarini tajriba sifatida kosmik monitoring qilish orqali aniqlangan dastlabki natijalar to‘g‘risida maʼlumotlar berildi.
Uchrashuv so‘ngida, anjuman ishtirokchilari seysmik xafsizlik sohasini rivojlantirish borasida har tomonlama o‘zaro hamkorlik qilishga kelishib oldilar va kelgusida “seysmik faol zonalardagi bino va inshootlar joylashgan maydonlarning zilzilalar oqibatida deformatsiyasi, siljishi, cho‘kishi kabi omillarni aniqlash va suv omborlari to‘g‘onlarining zilzilabardoshligini radiolokatsion kosmik monitoring qilish” borasida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalarini belgilab olishdi.

On May 30, 2022, the decree of the President of the Republic of Uzbekistan PF-144 "On measures to further improve the seismic safety system of the Republic of Uzbekistan" was signed.
The decree set several important tasks, such as seismology, the development of areas for ensuring the seismic resistance of structures and seismic safety, as well as the implementation of large-scale comprehensive measures to radically improve the efficiency of industry organizations.
In particular, the agency "Uzbekkosmos" is set to perform the following tasks:
To ensure the fulfillment of these tasks, the Agency, in cooperation with Synspective Inc., organized a training seminar on "Space research in the field of seismic safety" in the building of the Mavlonov Institute of Seismology with the participation of authorized ministries and departments.
During the event, the participants were presented with a presentation on the effective aspects of the widespread introduction of space research in the field of seismic safety.
Information was also provided on the initial results determined by space monitoring of the reservoirs "Chimkurgan" and "Southern Surkhan" located on the territory of Uzbekistan.
At the end of the meeting, the conference participants agreed to cooperate in every possible way regarding the development of seismic safety and identified tasks to be performed in the future with "radar space monitoring of deformations, displacements, subsidence of buildings and structures caused by earthquakes in seismically active zones."