Space Technology Conference: Toshkentda mamlakat kosmik sanoati uchun muhim tadbir bo‘lib o‘tadi.
O‘zbekiston kosmik agentligi 25-27 aprel kunlari Toshkentda ikkinchi kosmik texnologiyalarga bag‘ishlangan konferensiyasini o‘tkazadi.
Konferensiya Markaziy Osiyo boʻylab milliy kosmik agentliklar va sohadan manfaatdor tomonlarni birlashtiradi. Butun dunyodan 300dan ortiq delegatlar ishtirok etadi.
“O‘tgan yilgi STC-2022 konferensiyasida olgan tajribamiz kosmik industriyaning salohiyati naqadar katta ekanligini va bu mavzuni yosh avlod o‘rtasida ommalashtirish naqadar muhimligini ko‘rsatdi. Bunday paytlarda sizning harakatlaringiz behuda emasligini tushunasiz. O‘zbekiston mintaqada kosmik industriyani rivojlantirish markaziga aylanishi mumkin, biz xalqaro muloqotlar uchun platforma taqdim eta olamiz, jahon kosmik korporatsiyalari uchun yosh kadrlar zaxirasini yaratishimiz mumkin, bu iqtisodiyotning kelajagi”. – deydi Aerokosmik faoliyat va infratuzilmani rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Muhiddin Ibragimov.
Kosmik texnologiyalar konferensiyasi - ikkinchi marotaba ushbu soha vakillari uchun uchrashuv joyi bo‘lib xizmat qilmoqda. Bu yilgi kosmik sanoatga bag'ishlangan an'anaviy konferensiya o‘tgan yili qo‘yilgan mustahkam poydevorga asoslanadi.

Space Technology Conference: a landmark event for the country's space industry will be held in Tashkent
Date: 03.02.2023
The Uzbek Space Agency will hold the second Space Technology Conference in Tashkent from April 25 to 27.
The conference will bring together national space agencies and industry stakeholders from across Central Asia. About 300 delegates from around the world will participate.
"Last year's experience we had at the «STC-2022» conference showed how great the potential of the space industry is and how important it is to popularize the topic among the younger generation. At such moments you understand that your work is not in vain. Uzbekistan can become a hub for space industry development in the region, we can provide a platform for international dialogues, we can create a pool of young specialists for global space corporations, this is the future for the economy" - said Mukhiddin Ibragimov, head of the Aerospace and Infrastructure Development Department.
Space Technology Conference - for the second time serves as a meeting place for representatives of this industry. This year's traditional exhibition dedicated to the space industry will be built on the solid foundation laid last year.